Provozní aktiv VKV – listopad 2022 aneb Jak se nám (ne)dařilo

Počasí na listopadové kolo VKV provozního aktivu bylo už plně pod vládou paní zimy. Napadl sníh a udeřily mrazy, v neděli 20.11.2022 dokonce -8°C. Na kopec jsme vyjeli tentokrát ve složení Vláďa OK1FUJ, Martin OK1TKN a Roman OK1NPF. Po příjezdu to znamenalo nanosit techniku do vymrzlé boudy, zapojit, zatopit a venku ještě sestavit zařízení pro pásmo 10 GHz. Při tom nastaly drobné problémy, kdy byly zjištěny vady na propojovacích koaxiálních kabelech, ale naštěstí se je podařilo včas opravit. Martin OK1TKN byl ještě Vláďou OK1FUJ zasvěcen do provozu na pásmu 432 MHz a do obsluhy deníku.
Na pracovišti pro 144 MHz se však ukázal podstatný problém – zamrzlý rotátor. Na první pokus reagoval otočením tak o pět stůpňů a tím jeho účinkování skončilo. V tomto stavu vydržel asi hodinu a tři čtvrtě, než se probudil k plné činnosti. Po tu dobu nezbylo Romanovi nic jiného, než jet na výzvu do směru cca 240°. Naštěstí nějaký provoz v uvedeném azimutu byl, a když již nebyl, došlo na prolaďování. Bylo nám jasné, že tentokrát na lepší výsledek nedosáhneme. Úleva nastala, když po zmíněném čase rotátor povolil a mohlo se začít směrovat. Po zbylou hodinu a čtvrt to byl velice svižný provoz, hlavně z oblíbeného JV směru a deník tak zaplnila spojení s bodovým ziskem a hlavně s potřebnými násobiči, jichž se nakonec podařilo ulovit 29, při 147 spojeních a zisku 15718 bodů. Proto počátení obavy o ztrátu umístění vzaly za své a nakonec to vypadalo na třetí místo v tomto kole v kategorii 144 MHz multi op a udržení druhého místa v celoročním hodnocení této kategorie.
Pracoviště pro pásmo 432 MHz bylo premiérově plně v režii Martina OK1TKN, občas s dohledem Vládi OK1FUJ. Martin piluje provozní dovednosti a obsluhu deníku v PC a provoz na tomto pásmu byl pro něj ideální. Dařilo se mu a držel se ve stopě s ostatními. Ve výsledku tak mohl poslat hlášení se 44 QSO do 8 WWL, což přineslo 936 bodů. Znamenalo to čtvrté místo v tomto kole v kategorii 432 MHz multi op i udržení stejné pozice v celoročním hodnocení.
Mezitím nám na boudě dvakrát zhasnula plynová kamínka, tak byla i starost o tepelný komfort, ale poradili jsme si, a topilo se dál. Teplo bylo podstatné i pro Vláďu, který hrdinsky hájil v mrazu pésmo 10 GHz. Bylo jasné, že v tomto počasí nebude mnoho stanic, ale na několik výstupů ze základny do mrazu se Vláďovi podařila tři spojení se dvěma násobiči a ziskem 14 bodů. Vlastně z nás dopadl nejlépe, neboť obsadil druhé místo v kategorii 10 GHz multi op a udržel třetí místo v celoročním hodnocení.
Po skončení jsme se chtěli zahřát teplou stravou, ale zjistili jsme, že nefunguje další mikrovlnné zařízení na boudě – mikrovlnná trouba. Tak zůstalo jen u teplých nápojů. Za zmínku stojí i výsledek našeho zahraničního člena klubu, Petera OM6TX, který v pásmu 2 m v kategorii SO obsadil 5. místo, ale v celkovém hodnocení zahraničních stanic udržel pěkné 2. místo. Gratulujeme!

Vláďa OK1FUJ a Martin OK1TKN při kompletaci zařízení pro 10 GHz
Martin OK1TKN dostal poslední rady od Vládi OK1FUJ na 70 cm
Roman OK1NPF a Martin OK1TKN během závodu
Vláďa OK1FUJ při snaze o spojení v pásmu 10 GHz
Přejít nahoru