Řijnový UHF contest 2020 ve znamení značky OK5P

Původní záměr odjet podzimní UHF contest na dvě nebo i tři značky vzal za své, když se Roman OK1NPF v sobotu nemohl vymanit z rodinných záležitostí. S Vláďou OK1FUJ se proto dohodli na nedělní účasti pod značkou OK5P. Probuzení do nedělního dne nebylo ideální. Naplnila se předpověď rosniček a od rána lilo v jednom kuse. Už při nákládání techniky u Vládi OK1FUJ, oba aktéři uvažovali o vzdání účasti. Ale nakonec se vzájemně přemluvili a vyrazili směr Zvičina. Cestu doprovázely proudy vody z nebe, při stoupání na vrchol se přidala i hustá mlha. Protože se měl stavět stožár s anténou pro 70 cm, padlo rozhodnutí nejprve vybudovat zázemí uvnitř základny. Jako první jsme zapnuli vyhřívání, aby následně po venkovní montáži bylo kde se ohřát.
Po zapojení soustavy a počítače došlo na venkovní instalaci. Mlha s viditelností do 20 metrů, svižný vítr, ale opadl déšť. Alespoň to nejhorší nás nahoře minulo. Za chvíli bylo hotovo a čas akorát odpočítával minuty do využití plné 6 hodinové kategorie. Za vděk přišel horký čaj a vyhřátá místnost. Hned začátek zápisu poznamenala nehoda soutěžního logu, který nechtěl ukládat spojení. Zjistilo se to naštěstí u druhého spojení, takže se vše dalo restartem ještě napravit, ale i tak se tímto omlouváme stanici, která byla naší první. Její spojení bohužel v logu není. Pak se po technické stránce už dařilo a tak se deník mohl plnit spojeními.
Ta zpočátku směřovala do domácí kotliny a teprve asi po třičtvrtě hodiny se objevily první zahraniční vlaštovky. Patřily mezi ně stanice DJ7R a OE1W. V čase 10:19 UTC potěšilo první ODX spojení, IK4WKU a 737 km, což bylo příjemné povzbuzení. Pásmo bylo relativně klidné a naše značka pro spoustu protistanic nová, takže se deník nadále plnil novými spojeními. Zvýšení hranice ODX spojení přineslo spojení v 11:34 UTC s IO2V a 753 km. A trvalo to jen dvanáct minut a přišel konečný ODX závodu. IZ3NOC/5 s 764 km. Na povětrnostní podmínky, které panovaly, jednu anténu a 50 W výkonu příjemný výsledek. V té době se už venku rapidně měnilo počasí k lepšímu, oblačnost a mlha zmizely, ustal i déšť a objevila se azurová obloha se sluncem.
V boudě se dalo vypnout topení a svádělo to i k odložení nějaké té bundy, která doposud zahřívala. Po zbytek závodu se i nadále dařilo zapisovat nová spojení až do jeho konce. Výsledek šestihodinového snažení přinesl 87 QSO se ziskem 14079 bodů. Přes rozmary počasí i počáteční problém se zápisem do logu se naše účast povedla. Po skončení a složení techniky zbyl ještě čas na drobnou údržbu, mezi kterou patřil i nátěr vstupních dveří.

Mlha po příjezdu na Zvičinu
Vláďovo dilema, stavět či ne?
Roman v soustředění při spojení
Zůstal čas i na oběd, díky Vláďovi
Základna a azurová obloha odpoledne po skončení závodu
Přejít nahoru